Te trzy rady sprawią, że zorganizujesz wspaniałe, a jednocześnie niedrogie wesele

Wiele z nas uważa ślub za najważniejszy dzień w życiu. Chcemy, żeby był wyśniony, wymarzony, jak z bajki! Niestety, magia pryska, kiedy zaczynamy podliczać koszt organizacji przyjęcia weselnego. Tradycyjne wesele to wydatek rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli nie posiadamy takiej kwoty, musimy zdecydować się na skromniejszą uroczystość. Nie oznacza to wcale, że nie będzie ona wspaniała! Musimy tylko kreatywniej podejść do wydatków. Oto trzy rady, które pozwolą ci na zorganizowanie idealnego ślubu bez wydawania fortuny!

Miejsce i czas – sala weselna, a może… plener?

Przyjęło się, że śluby najczęściej organizowane są latem. Najlepiej w sobotę, gdyż jest to wygodne rozwiązanie biorąc pod uwagę względy logistyczne takie jak dojazd gości oraz niedzielne poprawiny i poniedziałkowy powrót do pracy. I to właśnie rezerwacja takiego terminu w salach weselnych jest najdroższa. Zastanów się czy twój ślub koniecznie musi odbywać się latem, skoro i tak wesele organizować będziesz w lokalu. Jeżeli termin nie ma dla ciebie większego znaczenia, porównaj ceny wynajmu sali w sezonie jesienno-zimowym. Przesunięcie daty ślubu o kilka miesięcy może przynieść ci oszczędności rzędu kilku tysięcy złotych.

Musisz również zadać sobie pytanie czy na pewno potrzebujesz wielkiej imprezy dla 200 gości? Pary z ograniczonym budżetem najczęściej decydują się na przyjęcia kameralne, w których bierze udział tylko najbliższa rodzina i przyjaciele.

Jeżeli mimo wszystko twoje wymarzone wesele powinno odbyć się latem oraz pragniesz, by w tym szczególnym dniu towarzyszyło wam więcej osób, pomyśl o organizacji przyjęcia w plenerze. Być może ty lub ktoś z twojej rodziny dysponuje dużym ogrodem lub działką? Jeśli nie, pomyśl o weselu w stylu boho, które zorganizować możesz np. na polanie. W ten sposób koszt wynajmu sali weselnej przestanie być problemem.

Dekoracje – ,,elegancko” nie musi oznaczać ,,drogo”

Kiedy nie dysponujemy zbyt dużym budżetem, nie możemy pozwolić sobie na wynajęcie firmy zajmującej się dekoracjami. Wszystko musimy zorganizować samodzielnie. Wymagać to będzie trochę pracy, jednak efekt wcale nie musi być gorszy niż w przypadku wynajęcia profesjonalnego dekoratora!

O czym pamiętać? Przede wszystkim zastanów się jaki ma być motyw przewodni wesela. Wybierz konkretny styl i kolorystykę tak, aby nie dobierać dekoracji przypadkowo. Kiedy wiesz już w jakim stylu ma być twoje przyjęcie, zabierz się za wybór konkretnych ozdób i dodatków.

  • Zaproszenia – nie musisz robić ich na zamówienie. Piękne, gotowe zaproszenia w niskich cenach znajdziesz np. na Allegro.
  • Tort – zamawiając tort weselny możesz spodziewać się, że do podstawowej ceny piekarnia doliczy ci ,,ekstra” koszty. Nie wspominaj, że tort ma być tortem weselnym, a jego cena będzie niższa! Jeżeli posiadasz zdolności cukiernicze, możesz upiec tort samodzielnie lub poprosić o to kogoś z rodziny.
  • Kwiaty – nie zamawiaj ich w kwiaciarni. Szukaj hurtowni, w których przy większym zamówieniu otrzymasz rabat!
  • Lampiony i lampki – nie wydawaj na nie fortuny, ponieważ prawdopodobnie więcej ich nie użyjesz. Również i w tym przypadku możesz skorzystać z Allegro, gdzie dobierzesz piękne dekoracje w przystępnych cenach (choć ich wyszukanie może być czasochłonne).

Najważniejsze jednak, by wszystkie dekoracje do siebie pasowały. Ich dobór może zająć więcej czasu, jednakże wyszukanie dobrych okazji to sposób na kolejne oszczędności.

Kreacja – na czym oszczędzać, a na czym nie?

Przede wszystkim suknia ślubna! Stanowi ona jeden z większych wydatków. Jeżeli szyta jest na zamówienie, może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Czy na pewno chcesz ponosić taki koszt na sukienkę, którą założysz tylko raz? Przepiękne suknie ślubne znajdziesz w Internecie, a ich cena nie będzie przekraczać kilkuset złotych, co stanowi jedynie ułamek kwoty jaką zapłaciłabyś w salonie! To samo dotyczy kreacji dla druhen. Jeżeli marzy ci się orszak ślubny, sukienki na wesele dla swoich druhen z łatwością wybierzesz spośród kreacji dostępnych online.

Na czym nie powinnaś oszczędzać? Odpowiedź brzmi: na butach i na fryzurze! Buty, w odróżnieniu od sukienki, nie muszą być zakupem ,,na jeden raz”. Jeśli wybierzesz pantofelki w kolorze nude lub srebrnym albo złotym, wykorzystasz je jeszcze przy wielu innych okazjach, takich jak wyjście z przyjaciółkami czy randka z mężem. Pamiętaj jednak, że buty muszą być przede wszystkim wygodne, abyś mogła dobrze się bawić przez całą noc. Fryzurę również powierz profesjonalnemu fryzjerowi tak, aby mieć pewność, że przetrwa do białego rana.

Comments are closed.